Strona o autach
Friday November 15th 2019

Odpowiedzialność za przedmiot leasingu

Leasing często powoduje pewne problemy, ponieważ jest to rodzaj usługi finansowej, który jak dotąd nie doczekał się nawet polskiej nazwy i wszystko wskazuje na to, że się takiej nie dorobi. Tym niemniej, firmy oferujące leasing, najpopularniejszego przedmiotu leasingu, są zainteresowane tym, by cała procedura była jak najprostsza, dzięki czemu można liczyć, że nie pojawią się tutaj jakieś specjalne schody. Jednym z kłopotliwych elementów w świecie leasingu jest tutaj to, kto właściwie ponosi odpowiedzialność za leasingowaną rzecz. Nie jest to naturalnie kłopot rozumiany jako utrudnienie, ale raczej jako komedia pomyłek, która czasami ma miejsce. Dlatego warto jest sobie wytłumaczyć te zagadnienia już na wstępie, by potem wszystko przebiegało łatwo, szybko, przyjemnie i co bardzo ważne – tanio

Odpowiedzialność za przedmiot leasingu

Moje, chociaż nie moje

Leasing na samochód to przede wszystkim sposób na uzyskanie samochodu bez płacenia za jego zakup, czy to poprzez gotówkę, czy poprzez kredyt. Teoretycznie rzecz biorąc, samochód pozostaje własnością albo firmy leasingowej, albo producenta, jeśli producent sam oferuje leasing na swoje pojazdy. W ujęciu prawnym sytuacja wygląda jednak dość ciekawie, ponieważ samochód jest oczywiście w naszym posiadaniu, ale czy jest częścią naszego majątku?

Leasing na samochód jest swoistą umową pomiędzy dwoma podmiotami, a umowy mogą być kształtowane praktycznie w dowolny sposób. Dlatego możemy mieć leasing finansowy, w którym samochód staje się częścią naszego majątku, możemy go amortyzować, ale jeśli coś się z nim stanie, raty płacimy dalej i mamy problem. Z kolei leasing operacyjny sprawia, że obecność samochodu w naszej firmie jest rodzajem usługi, przez co samochód nie jest częścią naszego majątku, nie amortyzujemy go, ale za usługę płacimy co miesiąc odpowiedni abonament. Samochód nam się znudzi? Przestajemy płacić i go oddajemy. Po kłopocie, chociaż oczywiście będziemy musieli sobie poradzić z faktem, iż wpłaciliśmy na początek wpłatę wstępną, której już nie odzyskamy, co może skutecznie przekonać nas do zatrzymania samochodu.

Pages

Interesting Sites

    Archives